Watch Docs 2012

Filmy prezentowane podczas festiwalu Watch Docs z pewnością wywołują wiele emocji. Są to bowiem dokumenty, które w różny sposób podejmują problematykę łamania praw człowieka. Nie bądź obojętny. Zobacz je. W dniach 25–27 maja przyjdź do Galerii Bielskiej BWA. Wstęp wolny.

Na festiwalu bielszczanie będą mogli zobaczyć powstałe w 2010 i 2011 roku filmy dokumentalne, poruszające tematykę społeczną, a więc dość trudną. Warto je obejrzeć, aby zweryfikować własne poglądy i przekonać się, że w kwestii łamania praw człowieka nadal jest dużo do zrobienia.

Wśród prezentowanych dokumentów znajdzie się zwycięzca ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs – „Lot specjalny”, którego reżyser kwestionuje humanitaryzm szwajcarskiego podejścia do imigrantów. Zobaczymy także laureata nagrody publiczności – „Białoruski sen” o represjach po wyborach prezydenckich na Białorusi w 2010 roku. Nie zabraknie tematów aktualnych, czego przykładem jest reportaż „Syria: kronika represji”. Polecamy też głośny film pod tytułem „Żarówkowy spisek”, ukazujący kulisy wytwarzania produktów i sprzętów codziennego użytku.

Organizatorami festiwalu są Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy, współorganizatorami Stowarzyszenie Montaż i Galeria Bielska BWA. Wydarzenie jest współfinansowane przez gminę Bielsko-Biała.

Program:

25 maja, piątek
godz. 17.00 „365 bez 377”, 53’
godz. 18.00 wykład prof. Janiny Falkowskiej pt. „Wczesny film dokumentalny a obecne działania twórców filmu dokumentalnego”, 45′
godz. 18.45 „Syria: kronika represji”, 52’
godz. 20.00 „Miasto bez granic”, 93’

26 maja, sobota
godz. 16.00 „Białoruski sen”, 50’
godz. 17.00 wykład Katarzyny Batko-Tołuć, 45’
godz. 17.45 „Cudze listy”, 55’
godz. 19.00 „Lot specjalny”, 100’
godz. 20.45 „Czeczenia – kto zabił Nataszę”, 65’

27 maja, niedziela
godz. 16.00 „Bad girls. Cela 77”, 85’
godz. 17.30 wykład Anny Rozkosz, 45’
godz. 18.15 „Nie chcecie prawdy, 4 dni w Guantanamo”, 100’
godz. 20.15 „Żarówkowy spisek”, 75’

Pokazy zapowiadające festiwal Watch Docs (film „W skórze Fidela Castro”):
11 maja, godz. 18.00, piątek, Dom Kultury w Lipniku
18 maja, godz. 18.00, sobota, Dom Kultury w Hałcnowie
14 maja, godz. 18.00, poniedziałek, Dom Kultury Włókniarzy
17 maja, godz. 17.00, czwartek, Centrum Informacji i Pomocy „Dla Ciebie”, os. Złote Łany

Opisy filmów:

25 maja, piątek

godz. 17.00 „365 bez 377”, 53’
Włochy, Indie 2012
reżyseria: Adele Tulli

wd2012

Kiedy Indie były pod władzami brytyjskimi uchwalono niesławny Kodeks Karny, w którym znalazła się Sekcja 377 określająca wszystkie akty seksualne nieprowadzące do prokreacji jako nienaturalne. Szczególnie uwzględniono tu akty między mężczyznami, kobietami i ze zwierzętami. Wspaniałe połączenie. Za niedozwolone praktyki seksualne groziło więzienie. W 2009 roku Delhi High Court wydał orzeczenie uchylające homofobiczną klauzulę. Film „365 bez 377” jest zapisem obchodów pierwszej rocznicy tego wydarzenia. Kolorowy Mumbaj świętuje dekryminalizację homoseksualizmu.

godz. 18.00 wykład, 45’

godz. 18.45 „Syria: kronika represji”, 52’
Francja 2011
reżyseria: Sofia Amara

wd-2012-2

Jeden z niewielu filmowych materiałów zrealizowanych w zamkniętej dla zachodnich dziennikarzy Syrii. Pełen emocji reportaż – dziennik z niebezpiecznej podróży – dokumentuje tragedię walczących o wolność Syryjczyków i okrucieństwa rodziny Assadów, która rządzi krajem od ponad czterdziestu lat.

godz. 20.00 „Miasto bez granic”, 93’
Turcja, Niemcy 2011
reżyseria: Imre Azem

wd-2012-3

Dziś w Stambule mieszka 15 milionów ludzi, za kolejne 20 lat będzie ich dwa razy więcej. Metropolia nad Bosforem ciągle rozwija infrastrukturę, wznosi kolejne drapacze chmur, jest finansowym centrum regionu. Imre Azem, reżyser filmu „Miasto bez granic”, pokazuje jak za sprawą chciwości deweloperów i wszechobecnej korupcji niekontrolowany rozwój Stambułu wkrótce może skończyć się katastrofą – społeczną i ekologiczną. Film ukazuje losy kilku rodzin, które wysiedlono z rozpadających się ruder w centrum stolicy do odległych o kilkadziesiąt kilometrów przedmieść. Wkrótce okazało się, że nowych lokatorów nie stać na „zastępcze luksusy”. Większość z nich wróciła do centrum – tym razem w roli bezdomnych. Protesty oszukanych biedaków nie mogą jednak zatrzymać tempa przemian tureckiego supermiasta.

26 maja, sobota

godz. 16.00 „Białoruski sen”, 50’
Rosja 2011
reżyseria: Ekatarina Kibalchich

wd-2012-4

Czy można mieć nadzieję na lepszą przyszłość w kraju Łukaszenki? Centralnym punktem tej opowieści są wybory prezydenckie 19 grudnia 2010 roku i następujące po nich represje. Przypomnijmy – były to wybory, w których siedmiu na dziewięciu opozycyjnych kandydatów zostało zatrzymanych, a wielu z nich także dotkliwie pobitych. Siły porządkowe stłumiły pokojową manifestację w Mińsku: pobitych zostało ponad 700 uczestników, a 48 osób znalazło się za kratkami z zarzutami wywoływania społecznych niepokojów. Grozi im za to kara 15 lat więzienia.

godz. 17.00 wykład, 45’

godz. 17.45 „Cudze listy”, 55’
Polska 2011
reżyseria: Maciej Drygas

wd-2012-5

Służby bezpieczeństwa PRL kontrolowały rocznie kilkadziesiąt milionów listów. Codziennie wyspecjalizowane komórki zajmowały się odklejaniem kopert, czytaniem i analizą prywatnej korespondencji, dzięki czemu powstawały raporty o nastrojach społecznych. Listy pisane przez okres całego PRL – intymne, pełne bólu i rozpaczy, ale i te z pogróżkami na władzę, i również te bardziej pragmatyczne, żeby coś załatwić – stały się podstawą scenariusza filmu. To przejmujący portret Polaków żyjących w tamtych czasach.

godz. 19.00 „Lot specjalny”, 100’
Szwajcaria 2011
reżyseria: Fernand Melgar

wd-2012-6

Film kwestionujący humanitaryzm szwajcarskiego podejścia do imigrantów został zwycięzcą ubiegłorocznego 11. Międzynarodowego Festiwalu Watch Docs. Uchodźcy, głównie z Afryki i Bałkanów, mimo że płynnie mówią po francusku, legalnie pracują, płacą składki i od wielu lat żyją w Szwajcarii, po miesiącach spędzonych w ośrodkach zamkniętych poddawani są arbitralnemu sądowi i odsyłani siłą do kraju. Ze skutymi nogami, w kajdankach, w towarzystwie kilku policjantów i agentów. Wobec takiej decyzji nie ma odwołania. Nie ma znaczenia to, że rodzina imigranta zostaje w Szwajcarii czy to że służby szwajcarskie odsyłają uchodźców, którzy obawiają się o swoje życie po powrocie do swoich ojczyzn. Dlaczego? Takie jest prawo. Dokument ten wywołał w Szwajcarii skandal. Skrajna prawica zażądała ocenzurowania filmu.

godz. 20.45 „Czeczenia – kto zabił Nataszę”, 65’
Francja 2011
reżyseria: Mylene Sauloy

wd-ktozabilnatasze-dodtkowy

Minęły już ponad dwa lata od uprowadzenia i zamordowania Natalii Estemirowej, działaczki na rzecz praw człowieka w Czeczenii. Szczegóły zbrodni po dziś dzień pozostają nieznane, a ludzie za nią stojący do tej pory nie zostali ukarani. Twórcy filmu zapraszają nas do towarzyszenia im w ich własnym śledztwie w tej sprawie.

27 maja, niedziela

godz. 16.00 „Bad girls. Cela 77”, 85’
Polska, Francja 2010
reżyseria: Janusz Mrozowski

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=23PkWQEPs-w
Po ubiegłorocznym dokumencie „Bad boys. Cela 425” Janusz Mrozowski powraca obrazem o osadzonych w więzieniu kobietach – zamkniętych na piętnastu metrach kwadratowych w zakładzie w Lublińcu. Rozmawiają o mężczyznach i o wolności, o życiu codziennym, o tym, czego żałują, czego się boją, o czym marzą. Razem palą, śmieją się, przytulają. Zza dymu papierosów i spoza miśków porozwieszanych wokół łóżek wyłania się ich niesamowita historia – prawdziwa i skromna. Intymny portret siedmiu polskich więźniarek.

godz. 17.30 wykład Anny Rozkosz, 45’

godz. 18.15 „Nie chcecie prawdy, 4 dni w Guantanamo”, 100’
Kanada 2010
reżyseria: Luc Côté, Patricio Henriquez

wd-2012-7

Impulsem do powstania tego filmu stał się zapis czterodniowego przesłuchania. Nagranie zostało odtajnione wyrokiem kanadyjskiego Sądu Najwyższego. W „Nie chcecie prawdy” jesteśmy konfrontowani z szokującym zapisem psychicznego znęcania się nad nastolatkiem. Postać w pomarańczowym kombinezonie – otoczona przez śledczych – to Omar Khadr, obywatel Kanady, najmłodszy więzień Guantanamo. Został schwytany w wieku piętnastu lat. Normalnie zostałby uznany za dziecko-żołnierza i wzięty pod opiekę ONZ, ale „wojna z terrorem” z założenia „usprawiedliwia” odstępstwa od normalności.

godz. 20.15 „Żarówkowy spisek”, 75’
Hiszpania, Francja 2010
reżyseria: Cosima Dannoritzer

wd-2012-8

Czy macie w domu odziedziczoną po dziadkach maszynę do szycia, która nadal działa? Czy z drugiej strony macie wrażenie, że większość współczesnych produktów psuje się tuż po upłynięciu terminu gwarancji? Czy dopuszczacie myśl, że być może żyjemy w świecie zaprojektowanej awaryjności? Film opowiada o tzw. „planowanym zużywaniu produktów” (ang. planned obsolescence).

© 2019 Stowarzyszenie Montaż